ក្រឡាប់រថយន្តដឹកកម្មករកម្មការិនីទាំងព្រឹក បណ្តាលឱ្យមនុស្ស ៦នាក់រងរបួស
កំពង់ស្ពឺ៖ រថយន្តដឹកកម្មករ កម្មការិនីចំនួន ៦៥នាក់ បានជួបគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ដោយក្រឡាប់រថយន្តនៅវេលាម៉ោងជិត ៧ព្រឹក ថ្ងៃទី១០ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៣ លើផ្លូវជាតិលេខ៥១ នៅចំណុចភូមិស្តុកស្លាត ឃុំភ្នំតូច ស្រុកឧដុង្គ បណ្តាលឱ្យកម្មករកម្មការិនីចំនួន ៦នាក់រងរបួសធ្ងន់ស្រាល។
ស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ស្ពឺបានដកស្រង់សំដីសាក្សីដែលឃើញហេតុការណ៍គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ផ្ទាល់ថា មូលហេតុនាំឱ្យរថយន្តដឹកកម្មករ កម្មការិនី ក្រឡាប់នេះ គឺដោយសារតែរថយន្តមួយនេះបានបើកវ៉ាជែងក្នុងល្បឿនលឿន ដោយខ្វះការប្រុងប្រយ័ត្ន។
ក្រោយហេតុការណ៍នេះកើតឡើងភ្លាម សមត្ថកិច្ចនគរបាលស្រុក និងអ្នកជំនាញចរាចរណ៍ខេត្តកំពង់ស្ពឺ បានអន្តរាគមន៍ និងបានបញ្ជូនជនរងគ្រោះទៅសង្គ្រោះនៅមន្ទីរពេទ្យ។
ហេតុការណ៍គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ក្រឡាប់រថយន្តដឹកកម្មកររោងចក្រនៅខេត្តកំពង់ស្ពឺមិនមានជាករណីលើកទី១ទេ វាគឺបានកើតឡើងជាច្រើនលើកមកហើយ ក្នុងនោះក៏បានបណ្តាលឲ្យកម្មករមួយចំនួនបាត់បង់ជីវិត និងខ្លះទៀតរងរបួសធ្ងន់ស្រាល។ គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ដែលកើតឡើងកន្លងមកនេះ គឺដើមហេតុបង្កឡើងដោយសារអ្នកបើកបរខ្វះការប្រយ័ត្ន។
តាមរបាយការណ៍របស់ក្រុមការងារសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោកសម្រាប់គាំពារកម្មករនិយោជិត (ស.ផ.ក) ក្នុងឆ្នាំ២០២២ មានករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍កើតឡើងលើកម្មករនិយោជិតសរុបចំនួន ៥ ១៥៨ករណី ដែលបណ្តាលឱ្យស្លាប់កម្មករនិយោជិតចំនួន ១៥៦នាក់ របួសធ្ងន់ចំនួន ១ ៦២៤នាក់ និងរបួសស្រាលចំនួន ៤ ២៧១នាក់៕